Két erő együttes hatása

Egy animáció segítségével megvizsgálhatjuk, hogy mi történik egy testtel, ha egyszerre több erő hat rá. Az “Eredő erő” lehetőségre kattintva a megjelenő kötélhez kék és piros színű embereket tehetünk. Be kell jelölni a jobb felső sarokban az “Eredő erő” jelölő négyzetet (és érdemes az “erőértékkel” lehetőséget is), majd a “Húzd” gombra kattintva elindul a kötélhúzás. Figyeljük meg, hogy merre mozdul el a kötél az általunk kialakított szituációban!

Eredő (helyettesítő) erő

Azt az egyetlen erőt, amivel több erőt helyettesíthetünk oly módon, hogy a test mozgása nem változik, eredő erőnek nevezzük.

      • Jele: F_{e}

Azonos irányú erők eredője

Ha két azonos irányú erő hat egy testre, akkor azok egy olyan erővel helyettesíthetők, aminek iránya megegyezik a két erő irányával, és a nagysága a két erő összegével egyenlő.

F_{e} = F_{1} + F_{2}


Ellentétes irányú erők eredője

Ha két ellentétes irányú erő hat egy testre, akkor azok egy olyan erővel helyettesíthetők, aminek iránya megegyezik a nagyobb erő irányával, és a nagysága a két erő különbségével egyenlő.

F_{e} = F_{2} - F_{1}

Ha a két erő egyenlő nagyságú, akkor az eredő nagysága nulla N, a két erő kiegyenlíti egymást.


Mozgások dinamikai feltételei

      • Nyugalmi helyzet feltétele, hogy a testre ne hasson erő, vagy a testre ható erők kiegyenlítsék egymást.
      • Egyenes vonalú egyenletes mozgás feltétele, hogy a testre ne hasson erő, vagy a testre ható erők kiegyenlítsék egymást.
      • Egyenletesen változó mozgás feltétele, hogy a testre állandó nagyságú erő hasson.

Vissza a témakörhöz